Хамами

Хамами 1

Турецька лазня — хамам (або, як багато пишуть хаммам) — це лазня з високою вологістю, яка бере свій початок від давньоримських терм. Вологість в приміщенні турецької лазні може досягати 100%, а от температура ,відносно невисока, близько 50 градусів. Саме завдяки температурно-вологісному режиму, турецька лазня дуже популярна серед людей, що негативно ставляться до високих температур.

Хамами 2Турецький хамам можна сміливо назвати прообразом сучасного СПА-центру. Наприклад, для турецьких жінок візит в хамам — це ціла церемонія. Там у них є можливість зустрічатися з подругами, обговорювати останні події, і т. п. За неквапливою розмовою і кавуванням в турецькій лазні проходив весь день. Як правило, хамам однією банею не обмежувався, дуже часто лазневі процедури супроводжувалася косметичними, такими як пілінг, масаж, обгортання тощо).

Хамами 3Історично хамам складався з трьох приміщень. Перше(«джамекян») — слугувало роздягальнею. Тут, за негласними правилами, відвідувачі знімали верхній одяг, залишаючи тільки пов’язку на стегнах. Температурний режим приміщення складався орієнтовно 30-35 градусів тепла. У другому приміщенні («пестемаль») відбувався процес омивання, який проводився з використанням мідної чаші , в якій перебувала вода і оливкове мило. Температура приміщення коливалась в районі 40 градусів тепла. У третьому приміщенні хамаму («харарет»), що представляв собою парну, в якій стіни, підлога та лежаки були виконані з мармурових плит,що нагрівалися в середньому до 50 градусів (відносно низька і приємна температура). В приміщенні знаходився мармуровий лежак, на якому дуже комфортно перебувати досить тривалий час. На цьому ж лежаку, як правило, проводилися процедури масажів(пінних, масляних) та пілінгу. Лазневі процедури чергувалися з водними омовіннями, повільно зменшуючи температуру тіла, людина пірнала спочатку в прохолодну воду, потім у холодну і в кінці процедури — в крижану.

Вплив хамама на організм людини — це, в першу чергу, загальне розслаблення м’язової системи, заспокоєння нервової системи, поліпшення сну, проходять неврози, головний біль, занепокоєння. При регулярному відвідуванні хамама поліпшується загальний стан організму, спостерігається підвищення настрою. Турецька лазня досить м’яко і ефективно очищає шкіру людини, активує регенерацію шкірних покровів і обмінні процеси в організмі. Оливкова олія, будучи обов’язковим атрибутом банної процедури, активно зволожує і живить шкіру.

Хамами 4Стіни парильного приміщення необхідно оздоблювати спеціальними панелями, які не пропускають вологу і зберігають тепло всередині парильного приміщення. Для фінішної обробки поверхонь (стіни, підлога, стеля) в турецькій лазні використовуються матеріали з природного каменю, які ніжно і рівномірно віддають тепло від систем підігріву людині. Системи підігріву використовуються водяні або електричні. Стеля в турецьких лазнях виконуются у вигляді купола, що сприяє правильній циркуляції пари і відведення конденсату на стінах. Зараз в хамамах постійно використовуються двері із спеціального загартованого скла в алюмінієвій легкїй рамі. Вони відмінно розраховані для використання в агресивних умовах підвищеної вологості. Серцем хамама можна сміливо назвати парогенератор — пристрій, що створює необхідну вологість всередині лазні. У спеціальному нагрівальному баку,що знаходиться в парогенераторі, вода доходить до кипіння, змушуючи пар, що там є, під тиском надходити в парильне приміщення. Парогенератор обов’язково розташовується за межами хамаму, у суміжному з ним технічному приміщенні. Для відводу вологи з приміщення обов’язковим є наявність припливно — витяжної вентиляції. Будівництво хамама досить складний захід, тому краще довірити його професіоналам.